כאשר אנו בוחרים טכנאי גז, אחד הנתונים החשובים ביותר שעלינו לבדוק הוא האם טכנאי הגז נושא את התעודות הנדרשות לכך מטעם משרד התמ"ת. זאת משום שהעיסוק בגז מחייב ידע, מיומנות וזהירות ברמה הגבוהה ביותר, כמו גם היכרות מעמיקה על ככלי הבטיחות והחומרים השונים. הבדיקה האם טכנאי גז נושא בתעודות הנדרשות בעלות תוקף מתאים, הינה תנאי הכרחי בבחירת טכנאי גז, כיוון שהיא מבטיחה את בטיחותם של כל בני הבית.

דרגות הסמכה

תחת סמכותו של טכנאי גז מוסמך, להרכיב ולבדוק מערכת גז ביתית, מרכזית או תעשייתית, ועוד מגוון תפקידים שונים הקשורים בכך בהתאם לדרגת ההסמכה שקבל. קיימות שלוש דרגות הסמכה עיקריות של טכנאי גז:

טכנאי גז ברמה 1- טכנאי ברמה זו יכול לטפל במגוון תחומים הקשורים למערכת הגז הביתי. כך למשל הוא רשאי לטפל בנקודות גז, מערכות הסקה, מחממי מים, ובכלל בתשתיות הגז הפנימיות והחיצוניות  של הבית. דרגה זו אינה מאפשרת לטכנאי גז לטפל במערכות גז גדולות של בנייני מגורים ושכונות.

טכנאי גז ברמה 2- דרגה זו של טכנאי גז כוללת כמובן את התפקידים האפשריים ברמה 1. כאשר כאן סמכותו של טכנאי ה הגז מתרחבת גם לטיפול במערכות גז חיצוניות של בניינים, שכונות, בתי עסק ועוד, הפועלות על לחץ של מאה מיליבר ומעלה.

טכנאי גז ברמות 3, 4- מכונים גם טכנאי גז בכירים. הם מתמחים בלתכנן ולהקים מערכות גז גדולות המיועדות לתעשייה וכדומה.

לימודים נדרשים

בכדי שטכנאי גז יגיע לדרגות 1 ו-2 עליו ללמוד קורס של מספר חודשים, הכולל ניסיון . בכדי להיות טכנאי גז בדרגה יותר גבוהה יש צורך בניסיון והסמכה של הרמה הקודמת. בין התחומים המרכזיים בלימודים: מבוא לפיזיקה, תורת החום,  סוגים שונים של מכשירי גז ביתיים, תעשייתיים וחקלאיים.

לאחר הלימודים עוברים התלמידים בחינה מטעם משרד התמ"ת . באם התלמיד עבר את הבחינה בהצלחה, הוא יקבל תעודה של טכנאי גז בעזרתה הוא יכול לעבוד באופן עצמאי או להצטרף לאחת מחברות הגז הקיימות בשוק.

בניית אתרי וורדפרס