חימום מים בגז – כיצד זה עובד

העובדות מספרות שפעם, עוד לפני שגבר השימוש בחשמל בישראל, פעולות דוגמת חימום מים, בישול והסקה נעשו באמצעות גז. כאשר הטכנולוגיה השתפרה ונתנה את אותותיה במגוון רחב של מכשירי חשמל שימושיים, החל השימוש בגז לרדת בהדרגה. אלא שבשנים האחרונות המגמה שוב משתנה: חימום מים בגז הופך ללגיטימי יותר ויותר, וזאת עקב סיבות מגוונות, הנוגעות לעומסים הגוברים על החשמל מחד, ולשיפור הטכנולוגיה והבטיחות של מחממי המים בגז מאידך.

קווים לדמותו של החימום בגז

עיקרון הפעולה של חימום מים בגז, במתכונתו הנוכחית, פשוט בכל קנה מידה: בעת לחיצה על ברז המים החמים, תצית מערכת החימום את המבער. הדבר מביא לחימום המים בתוך שניות מעטות, דבר אשר מונע דקות ארוכות של המתנה למים חמים, ואת כל אותם ריבים ידועים על הזכות להתקלח ראשונים. שיטה זו גם נחשבת למדויקת הרבה יותר מאלה האחרות, וזאת מכיוון שבכל פעם, תחומם אך ורק כמות המים הרצויה.

ברמה הכללית, ידועות כיום שלוש שיטות עיקריות של חימום מים באמצעות גז:

  • מחמם מים מהיר – הסוג השכיח ביותר. בדרך זו, כאשר מופעלים המים החמים, יזהה זאת חיישן ייעודי, וידליק באופן מיידי את המצת. המים יישארו חמים בכל זמן הדלקת הברז, או לכל הפחות כאשר לא מעבירים אותו למים הקרים.
  • חימום מים באמצעות דוד אגירה – השיטה מזכירה מאד את זו של הדוד החשמלי: היא מבוססת על דוד, שלחיצה על כפתור תביא להפעלת המצת בו. שיטה זו אידיאלית עבור המעוניינים בחימום מאסיבי של מים, ושמירה עליהם חמים לאורך זמן.
  • תנורי הסקה משולבים –. המדובר הוא בתנורים לכל דבר ועניין, המבוססים על גז. באמצעות משאבה, יסופקו מים בטמפרטורות גבוהות הן למערכת ההסקה, והן לברזים השונים בבית. שיטה זו מקובלת כיום מעט פחות.

אבחנה חשובה נוספת היא לגבי אופן חימום המים בכל ברז וברז. מהבחינה הזו, ראוי לציין שבמספר מחממי מים, עומדת האפשרות לכיוונה של טמפרטורה רצויה בכל אחד מברזי הבית, מה שמבטל את התלות שלהם אחד בשני. במילים אחרות: הפעלת מים חמים בברז אחד לא תביא לקירורם של אלה שבברזים האחרים.

הסוגיה הכלכלית הבלתי נמנעת

עבור רבים, השיקול העיקרי בבחירת מערכת חימום המים שלהם הוא זה הכלכלי. בהקשר הזה, צריך לשאול האם חימום מים בגז, כשמתבוננים עליו לאורך זמן, הוא אכן השיטה החסכונית ביותר שניתן למצוא. כפי שתראו מיד, התשובה על כך אינה חד משמעית, ותלויה בשורה ארוכה של גורמים.

מצד אחד, ניתן לראות שלחימום מים באמצעות גז מספר יתרונות מהותיים: התשלום ייעשה רק עבור מים בהם נעשה שימוש בפועל, ובזבוז האנרגיה קטן הרבה יותר כתוצאה מכך. גם זמן ההפעלה מתקצר בצורה משמעותית. מצד שני, אין להתעלם מכך שמחיר הגז בישראל אינו הזול ביותר שניתן למצוא, ושעלות התקנת הדוד גבוהה מעט יותר מאשר זה החשמלי. בכל מקרה, היות וקיימים פערי מחירים עצומים בין מחממי מים שונים, מומלץ לערוך סקר מחירים מקיף טרם הבחירה

בניית אתרי וורדפרס